Baltic Air Policing block 39

Kolejny raz odwiedzam bazę lotniczą Litewskich Sił Powietrznych w Šiauliai jednocześnie zdając sobie sprawę, że każda taka wizyta poprzedzona jest dużymi przygotowaniami oraz wymaga wielu zgód i formalności. Miejsce to służy jako główna baza dowódcza dla kraju przewodniczącemu misji NATO – Baltic Air Policing. Nie są to zaplanowane ćwiczenia, lecz prawdziwa misja wojskowa z rotacyjnymi kontyngentami, których główne zadanie to obrona wschodniej flanki NATO.

Znajduję się na pokładzie samolotu transportowego C-27J Spartan należącego do Litewskich Sił Powietrznych, który wykonuje rutynowy lot nad Litwą. Pogoda nie jest najlepsza – mała widoczność, pełne zachmurzenie z wierzchołkami chmur sięgającymi 22 000 ft oraz dolną 800 ft. Na szczęście udaje nam się znaleźć przerwę w warstwach na wysokości 4000-6000 ft – nie są to idealne warunki do latania (warto zaznaczyć, że towarzyszyły nam duże turbulencje), a ilość światła przebijającego się przez chmury z góry jest dość mała, lecz są to wystarczające warunki na lot w formacji z węgierskimi myśliwcami JAS-39 Gripen.

Dzięki owocnej współpracy z Litewskimi Siłami Powietrznymi oraz Węgierskimi Siłami Powietrznymi mam okazję realizacji unikalnych zdjęć Air-to-Air z myśliwcami nad chmurami podczas misji Baltic Air Policing. Współpraca z pilotami jak zwykle układa się pomyślnie, co można zauważyć na zdjęciach poniżej.